Najbardziej uroczyście tę rocznicę przypominano w Gdańsku, a w Bydgoszczy i w Grudziądzu zapalono światełka pamięci na rynkach tych miast.
W Bydgoszczy spotkanie upamiętniające zorganizował Komitet Obrony Demokracji.
Nową Lewicę reprezentowali Magdalena Durczak, Artur Grupa, Marian Szalata i Michał Wysocki – współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy.
– Był pierwszym polskim prezydentem miasta, który dał patronat marszowi równości i przemawiał na jego otwarciu. Był miłośnikiem i wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi Michał Wysocki. Musimy przypominać, że mowa nienawiści zabija.
W Grudziądzu, Rafał Heidek współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy tak wspomina tamte wydarzenia:
– 13 stycznia 2019 roku zbliżała się godzina dwudziesta i "światełko do nieba", w tym dniu prawie cała Polska była zjednoczona wspólną akcją wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, plac przed sceną w Gdańsku, setki ludzi uśmiechniętych, szczęśliwych i jeden chory z nienawiści Stefan W., który przedziera się przez otaczających Adamowicza ochroniarzy i zadaje mu kilka ciosów nożem. Dzień później prezydent Gdańska Paweł Adamowicz umiera w szpitalu.
Czy ta tragiczna śmierć nas coś nauczyła? Odnoszę wrażenie, że nic. Cały czas jeden drugiego traktuje z pogardą, cały czas dominuje hejt i nietolerancja. Gardzenie drugim człowiekiem jest codziennością, tylko dlatego, że ma inne poglądy, inny kolor skóry czy kocha osobę tej samej płci. Kiedy my, Polacy w końcu zmądrzejemy? PiS-owska prokuratura mimo upływu 3 lat nie postawiła zarzutów sprawcy tej tragedii…
Opr. nim, 15 stycznia 2022 r.