Wybierając szkołę średnią, czy decydując się na szkolenie zawodowe, warto wiedzieć, jakie zawody są najbardziej rozchwytywane w Łodzi, a tych jest ponad 40. Praca w Łodzi czeka na specjalistów takich jak analityk, księgowy, elektryk czy monter konstrukcji metalowych.
"Ta lista zawodów deficytowych może być wskazówką dla uczniów kończących gimnazja i szkoły podstawowe w wyborze ścieżki kariery. Szkoła zawodowa jest teraz gwarancją nie tylko pracy, ale i dobrze płatnej pracy. I co ważne nie jest przeszkodą by się dalej uczyć. Nasze szkoły zawodowe oferują szeroką gamę specjalności i specjalizacji, kształcą również w zawodach deficytowych, a więc zachęcam do zapoznania się z ich propozycjami" - mówi Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.
List zawodów, w których specjaliści są wyjątkowo poszukiwani, z każdym rokiem się wydłuża i dotyczy zarówno branży budowlanej, elektrotechnicznej, jak i branży informatycznej czy ekonomicznej. Dobre szkoły zawodowe i wyższe są decydującym czynnikiem, którym kierują się inwestorzy, wybierając lokalizację dla swoich firm, zapewnia Piotr Bors. Z kolei dla pracowników duże znaczenie ma elastyczność zawodowa i gotowość do dalszego rozwoju i nauki, to bowiem ułatwia nie tylko znalezienie pracy, ale pracy dobrze płatnej.
"Właśnie ludzie, pracownicy są dla inwestorów elementem decydującym o ulokowaniu firmy w danym mieście. Dlatego tak ważne jest szkolenie czy kształcenie fachowców z danych branż, bo pracownicy oznaczają inwestycje, a te z kolei są gwarantem miejsc pracy" - podkreśla dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia Piotr Bors.
Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi ma przygotowane ponad 2 tys. ofert pracy, spośród których wiele skierowanych jest właśnie do specjalistów, nie koniecznie z wykształceniem wyższym.