fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Radomski Czerwiec ‘76 – Początek drogi ku wolności!

Odwaga radomskich robotników zmieniła bieg historii!

W hołdzie bohaterom Radomskiego Czerwca '76 od radomskiej Lewicy!

Dzisiaj, w godzinach porannych, przedstawiciele radomskiej Nowej Lewicy – w osobach: Przewodniczącego Waldemara Kaczmarskiego, Wiceprzewodniczącego i jednocześnie Wicewojewody Mazowieckiego Patryka Fajdka oraz członków Zarządu NL: Michała Skoczylasa, Piotra Strzelca i Ewy Barszczyńskiej – oddali hołd uczestnikom Protestu Robotniczego Radomskiego Czerwca 1976 roku.

Symbolicznym gestem złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed niemal pięciu dekad, wyrazili głęboki szacunek wobec odwagi i determinacji robotników, którzy nie zawahali się upomnieć o godność, sprawiedliwość i prawa pracownicze.

Uroczystość odbyła się w podniosłej, spokojnej i refleksyjnej atmosferze. Jej uczestnicy podkreślali, że tamten przełomowy moment w historii współczesnej Polski – choć często pomijany – miał ogromne znaczenie dla kształtowania się postaw obywatelskich i rozbudzenia świadomości społecznej. Protest radomskich robotników stał się jednym z fundamentów późniejszych przemian demokratycznych.

czer10 copy

  czer13 1 copy

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 czer16 1czer5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po złożeniu kwiatów uczestnicy wyrazili nadzieję na dalsze pielęgnowanie pamięci o Radomskim Czerwcu i jego znaczeniu dla naszej wspólnoty.

Z historii: Protesty robotnicze i ich znaczenie dla przemian demokratycznychRadomski Czerwiec 76 nr 2 a copy copy copy copy

Z historii: 24 czerwca 1976 – Drastyczne podwyżki cen

24 czerwca 1976 roku w Sejmie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej premier Piotr Jaroszewicz ogłosił propozycję gwałtownej podwyżki cen podstawowych produktów spożywczych. Wzrosty miały objąć między innymi: mięso i ryby o 69 procent, masło o 60 procent, nabiał o 64 procent, a cukier aż o 90 procent. Tak radykalne zmiany groziły pogrążeniem większości społeczeństwa, zwłaszcza robotników, w ubóstwie i niedostatku.

Radomski Czerwiec – Głos sprzeciwu

Na odpowiedź społeczeństwa nie trzeba było długo czekać. Już 25 czerwca 1976 roku w wielu polskich miastach wybuchły gwałtowne protesty. Szczególną rolę odegrał Radom – to właśnie tutaj niezłomna postawa robotników stała się symbolem walki o ludzką godność. Pracownicy 33 zakładów pracy, mimo realnej groźby represji, przerwali pracę i ruszyli pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR, domagając się cofnięcia drakońskich podwyżek cen żywności.

Solidarność i odwaga – dziedzictwo Radomia

Podczas upamiętniających te wydarzenia corocznych uroczystości szczególnie podkreśla się odwagę radomskich robotników, którzy nie wahali się stanąć w obronie swoich praw. Ich determinacja i solidarność stały się iskrą, która oświetliła drogę do zmian. To właśnie dzięki ich niezłomnej postawie w Radomiu rozbłysła nadzieja na wolność, która rozprzestrzeniła się na całą Polskę i Europę.

Radomski Czerewiec 76

Początek przemian demokratycznych

Radomski Czerwiec ‘76 nie był jedynie lokalnym protestem – zapoczątkował proces głębokich przemian społecznych i politycznych. Wydarzenia te stały się inspiracją do budowy ruchów opozycyjnych, które w kolejnych latach doprowadziły do powstania Solidarności, a w konsekwencji – do obalenia systemu komunistycznego.

[Opr.EB,AL,zdjęcia m.in. z  archiwum ECHD]

Radom, dnia 25 czerwca 2025r.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem