Przygotowany przez wiceministra rozwoju i technologii Tomasza Lewandowskiego (Nowa Lewica) projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów wprowadza szereg zmian, które uporządkują system najmu komunalnego, czyniąc go bardziej sprawiedliwym.
1. Wprowadzamy minimalny ustawowy próg dochodowy, który będzie chronił lokatorów komunalnych przed podwyżkami – będzie on odczuwalnie wyższy niż obecnie obowiązujące progi, które określają samorządy w uchwałach rady gminy.
2. Zwalniamy z podwyżek seniorki i seniorów powyżej 60. roku życia oraz osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.
3. Dodatkowo damy samorządom możliwość, aby podnieść progi dochodowe, których przekroczenie skutkuje podwyżką czynszu dla lokatorów komunalnych.
4. Zmieniamy (na korzyść lokatorów komunalnych) sposób liczenia podwyżek dla lokatorów komunalnych – będą one znacząco niższe niż w obecnym systemie. Równocześnie obniżmy maksymalny czynsz w systemie najmu komunalnego (z dzisiejszego poziomu 8% do 6% wartości odtworzeniowej).
5. Mieszkania komunalne są dla tych osób, które potrzebują wsparcia od państwa. Dlatego likwidujemy automatyczne dziedziczenie umów najmu komunalnego podpisanych przed 21 kwietnia 2019 r. - osoby bliskie, które mieszkały z najemcą komunalnym, będą miały roszczenie do ustanowienia umowy najmu, o ile spełnią warunki określone przez gminę w uchwale czynszowej.
6. Nikogo nie będziemy wypychać z zasobu komunalnego! Ale nie może być tak, że w lokalach komunalnych mieszkają zamożne lekarki, adwokaci, posłanki czy sędziowie, którzy „odziedziczyli” to mieszkanie po swoich rodzicach i płacą taki sam niski czynsz co maszynista tramwaju albo pracowniczka supermarketu. Dlatego wprowadzamy zasadę, że osoby, które podpisały umowę najmu na czas nieoznaczony przed 21 kwietnia 2019 r., również będą podlegały nowym, bardziej sprawiedliwym zasadom weryfikacji czynszowej.
7. Likwidujemy pomyłkę legislacyjną, która pozwala lokatorowi komunalnemu na posiadanie domu jednorodzinnego – skorzystał z niej m.in. jeden z prominentnych sędziów związanych z byłym obozem władzy.
Podsumowując:
1. Dla osób zarabiających najwięcej (nawet kilkadziesiąt tysięcy zł!) stawka czynszu po podwyżce i tak będzie niższa niż czynsz rynkowy, więc trudno mówić o jakiejkolwiek krzywdzie czy „wypychaniu lokatorów z zasobu komunalnego”
2. Sprawiedliwy system widzi nie tylko tych, którzy mają szczęście mieszkać w lokalu komunalnym (5% polskich rodzin), ale również i tych, którzy przez lata czekają na klucze do takiego mieszkania (aż 35% rodzin w Polsce znajduje się dziś w tzw. luce czynszowej). To oni będą mieli w Lewicy swojego przedstawiciela.