Dziś wspominamy Naszych Drogich Przyjaciół. [*]
Bronisław Cieślak.
Dziennikarz, poseł SLD w latach 1997-2005, były rzecznik klubu parlamentarnego. Wybitny aktor, odtwórca m.in. roli Sławomira Borewicza w serialu „07 zgłoś się”.
Izabela Jaruga-Nowacka.
Od połowy lat 80. działała w Lidze Kobiet Polskich. Przez dwie kadencje pełniła funkcję przewodniczącej zarządu głównego tej organizacji. W 1993 roku z listy Unii Pracy została posłanką II kadencji. Do Sejmu ponownie została wybrana w 2001 roku, uzyskała mandat z listy SLD-UP.
W rządzie Leszka Millera objęła stanowisko Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. W rządzie Marka Belki otrzymała tekę wicepremierki. Następnie została ministrą pracy i polityki społecznej. W wyborach do Sejmu w 2005 roku z sukcesem startowała z listy SLD. Podobnie było w roku 2007, kiedy uzyskała mandat z listy LiD. Mandat uzyskiwała w okręgu gdyńsko-słupskim.
Działała na rzecz równouprawnienia kobiet, prawa kobiet do decydowania o własnym rodzicielstwie, uczestniczyła w Manifach, inicjowała działania na rzecz państwa neutralnego światopoglądowo i praw osób nieheteroseksualnych.
Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
Tomasz Kalita.
Urodził się 8 lutego 1979 roku w Bielsku-Białej, sam o sobie mówił „homo politicus”. Z wielką polityką związał się 2003 r. kiedy pracował przy kampanii referendalnej w sprawie akcesji Polski do Unii Europejskiej.
W 2005 roku kierował zespołem programowym SLD i został współtwórcą Konstytucji Programowej SLD „Polska Demokratyczna i Socjalna”. W 2008 r. został rzecznikiem prasowym SLD i pełnił tę funkcję do 2011 r., kiedy to powrócił do pracy programowej i założył lewicowy think-tank: Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, który funkcjonuje do dziś i ma za sobą kilkadziesiąt konferencji tematycznych oraz publikacji.
Również w 2011 r. został szefem zespołu doradców byłego premiera i ówczesnego przewodniczącego SLD Leszka Millera, a także doradcą wicemarszałka Jerzego Wenderlicha. Z ramienia SLD pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej TVP.
Zmarł 17 stycznia 2017 r. w wyniku ciężkiej choroby nowotworowej.
Krystyna Łybacka.
Do wielkiej polityki wkroczyła w 1991 r., kiedy to po raz pierwszy zdobyła mandat Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który sprawowała nieprzerwanie do roku 2014, zasiadając w Sejmie I, II i III, IV, V ,VI i VII kadencji.
Po wygranych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wyborach parlamentarnych w 2001 roku otrzymała z rąk Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nominację na urząd Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w Rządzie Leszka Millera. Resortem Edukacji i Sportu kierowała do 2 maja 2004 roku. Wśród wielu podjętych decyzji było uchronienie przed likwidacją techników i liceów ogólnokształcących, rozszerzenie programu stypendialnego na studentów wszystkich typów studiów, a także zainicjowanie rozbudowanych programów pomocy materialnej dla uczniów m. in. programu „wyprawka szkolna”.
W roku 2014 wybrana na Posła do Parlamentu Europejskiego, gdzie była członkiem Parlamentarnej Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. W 2019 r. została wybrana najlepszym europosłem w kategorii Edukacja, Kultura i Media w konkursie MEP Awards. Została nagrodzona min. za prowadzenie raportu PE dotyczącego modernizacji edukacji w państwach Unii Europejskiej. Co zawiera raport? Zmienia punkt ciężkości w myśleniu o kształceniu - przede wszystkim dzisiejsza edukacja nie kończy się na szkole, źródła wiedzy są wielorakie i system szkolnictwa musi zacząć to uwzględniać.
Józef Oleksy.
Jeden z ojców polskiej demokracji. Formalnie najwyższą funkcją państwową pełnioną przez Józefa Oleksego była funkcja Marszałka Sejmu.
Józef Oleksy urodził się w Nowy Sączu w 1946 roku. Był lewicowym Premierem Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1995-1996. Pełnił wiele funkcji, w tym wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Leszka Millera w 2004 roku. Wielokrotnie zasiadał w ławach poselskich.
Oleksy był również jednym z założycieli SdRP, a także SLD. Przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej był w latach 2004-2005.
Zmarł 9 stycznia w wyniku ciężkiej choroby nowotworowej.
Izabella Sierakowska.
Żelazna Dama polskiej polityki, współautorka ustawy z 1996 r., która liberalizowała przepisy dotyczące przerywania ciąży.
Izabella Sierakowska od 1989 r. do 2005 r. z ramienia PZPR oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej sprawowała mandat posłanki X, I, II, III i IV kadencji. Była współprzewodniczącą SdRP, a w Sojuszu zasiadała w zarządzie krajowym. W 2004 r. odeszła do Socjaldemokracji Polskiej. W VI kadencji Sejmu (lata 2007-2011) była członkiem koła SDPL.
Jerzy Szmajdziński.
Sprawował mandat poselski na Sejm PRL IX Kadencji. Od roku 1991 stale obecny w Sejmie RP – był m.in. przewodniczącym Klubu Parlamentarnego SLD (dwukrotnie) oraz przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej. W 2007 roku został wicemarszałkiem Sejmu VI kadencji. Był posłem z okręgu legnicko-jeleniogórskiego.
W październiku 2001 roku objął stanowisko ministra obrony narodowej w rządzie Leszka Millera, pełnił je także w rządzie Marka Belki. W czerwcu 2008 został wiceprzewodniczącym SLD. W grudniu 2009 roku został ogłoszony kandydatem SLD w wyborach prezydenckich. Wcześniej był między innymi sekretarzem generalnym SdRP. Wiele lat swojego życia poświęcił na działalność w ruchu młodzieżowym. Był przewodniczącym stowarzyszenia „Pokolenia”.
Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
Jolanta Szymanek-Deresz.
Prawniczka. Od 3 stycznia 2000 roku zajmowała stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a od 13 czerwca 2000 roku pełniła funkcję szefa Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego.
23 grudnia 2000 roku – po reelekcji wyborczej prezydenta Kwaśniewskiego – została ponownie powołana na to stanowisko. 25 września została wybrana posłanką na Sejm V Kadencji z okręgu płockiego, z listy SLD. W wyborach 2007 roku po raz drugi uzyskała mandat poselski, otrzymując 20 536 głosów. 1 czerwca 2008 roku została wiceprzewodniczącą SLD. Była szefową kampanii prezydenckiej Jerzego Szmajdzińskiego
Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.